fb
yt
Вгору
ВСП Барський фаховий коледж
транспорту та будівництва
Національного транспортного університету
Звернення директора
director
Фільм про коледж
video
Веб-камери
cam_1
Пам'ятник "Запорожцю"
cam_2
Ландшафт перед гуртожитком
Student бкТБ
video
Перегляд
Лицар Честі Микола Битинський
2.03.2017

«Хоч тілом поляжу у пастці катів,

Невловний мій шал буде жити

І в серці нестримнім завзятих борців

Жагучим вогнем полумніти»

М. Битинський «Лицарі честі»

Канадська українська діаспора – одна з найчисельніших і наймогутніших у світі. Серед її представників є всесвітньо відомі науковці, культурні діячі, меценати та інші видатні постаті. Думаю, що кожен свідомий українець повинен знати не лише про тих, хто розбудовує державу, а й про тих, хто плекає її генеалогію. Моя розповідь про Миколу Аверкійовича Битинського, полковника армії УНР, історика, маляра, геральдист, літератора, педагога.

Микола Аверкійович – наш земляк, подолянин. Народився 24 листопада 1893 року в Літині на Вінниччині в сім'ї священика. Фахову освіту отримав у художньо-промисловій школі та педагогічних курсах у Камянці-Подільському. Здобувши військову освіту у 1914році, служить рядовим, прапорщиком, згодом начальником саперної команди в царській армії.

У березні 1919року перейшов до української армії 1-ї сотні інженерного куреня 2-го корпусу у Вінниці. З 1920-року перебував у польських таборах інтернованих вояків Армії УНР, де дослужився до рангу сотника зі старшинством.

У 1923 році перебрався до Праги, де закінчує Український педагогічний інститут ім. М. Драгоманова, історичний відділ. Вивчав геральдику і графічні техніки. 1945 року емігрує до Німеччини, а в 1951 – у – до Канади, де і проживав понад двадцять років.

Творче життя Битинського склалось винятково за кордоном. Переїхавши в 1951 році в Торонто, він вже ніколи не піднявся на той рівень, який репрезентував тут. Це:

52 – літературних і геральдичних праці;

36 – малярських і графічних;

36 - геральдичного оформлення родових гербів;

28 – робіт із сфрагістики;

40 – обкладинок до книжок і журналів;

37 – картин.

Микола Битинський – це взірець великого патріота, борця за волю і суверенність нашої України, це зразок обов’язку вірності й честі. Так про трагедію мого народу черпаю з цілющого історичного джерела - «Сузір’я Лицарів», виданого в Торонто 1975 року дружиною Надією. Українці - герої того часу постають у моїй уяві, коли читаю «Відлуння Базару» чи «Скривавлену сорочку» Битинського. Складаючи Присягу на вірність Україні під Крутами чи Базаром ( директор щорічно організовує такі патріотичні поїздки), згадуються герої п’єс Битинського і кров густішає у жилах.

Сьогодні розгортається не менш трагічна історія мого народу: Небесна Сотня Майдану, Захисники АТО поповнюють Сузір’я Лицарів.

Я вірю – в України є майбутнє! Впевнений, ми непереможні! Адже з нами українці всього світу!

Пізнаваймо, досліджуймо, вивчаймо видатних українців світу.

Михайло Льопко, студент групи 3АМ-100

Барського коледжу транспорту та будівництва

Національного транспортного університету